10. detsembril 2024 algusega kell 11 toimub Eesti teaduste akadeemia uurija-professorite konverents. Kõik huvilised saavad sündmust jälgida otseülekandes akadeemia veebilehel.
Oma teadustööst räägivad aastateks 2022–2024 valitud uurija-professorid:
- Tõnis Kanger (Tallinna tehnikaülikool) ettekandes „Multifunktsionaalsed konformatsiooniliselt paindlikud halogeensideme katalüsaatorid asümmeetrilises sünteesis“
- akadeemik Tiit Tammaru (Tartu ülikool) ettekandes „Ühiskonnamuutused ja elukohaerinevuste põlvkondlik ülekandumine“
- Tanel Tenson (Tartu ülikool) ettekandes „Antibiootikumiresistentsuse teke ja levik“.
Samuti tutvustavad oma teadustööd sel aastal valitud teemapõhised uurija-professorid:
- eesti keeles ja selle õpetamises – Birute Klaas-Lang (Tartu ülikool) ettekandes „Muukeelsete lastevanemate hoiakud eestikeelsele õppele ülemineku protsessis“
- tehisintellekti valdkonnas – Meelis Kull (Tartu ülikool) ettekandes „Määramatuse hindamisest tehisintellektis“.
Birute Klaas-Lang hakkas juba 2023. aastal akadeemia uurija-professoriks valituna uurima vene dominantkeelega lastevanemate keelehoiakuid eestikeelsele õppele ülemineku protsessis. Sama teemaga jätkab ta perioodil 2024–2026. Meelis Kull on tehisintellekti uurija-professuuri juhiks valitud üheks aastaks (2024–2025).
Akadeemia uurija-professori valimise eesmärk on võimaldada Eesti teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis täiskoormusega töötavatel, uuringuid juhtivatel ning doktorante juhendavatel oma eriala tunnustatud teadlastel pühenduda teadusuuringutele akadeemia professori valimisperioodi jooksul.
Teemapõhise akadeemia uurija-professori valimise eesmärk on võimaldada oma eriala tunnustatud teadlastel läbi viia oma eriala spetsiifilisi uuringuid Eesti era- või avaliku sektori organisatsioonis teemapõhise akadeemia professori vähemalt ühe-aastase valimisperioodi jooksul vastavalt era- või avaliku sektori organisatsiooni määratletud valdkonnale. Avatud kohtade arvu, valdkonna või teema, valimisperioodi ja taotlemise tingimused otsustab akadeemia juhatus kokkuleppel teemapõhiseid uurija-professoreid finantseeriva institutsiooniga.
Kord aastas toimub uurija-professorite konverents, kus valitud teevad ülevaate oma möödunud aasta tööst.