Eesti teaduste akadeemia ja riigiõiguse sihtkapital kutsuvad reedel, 4. märtsil kell 12.00–14.00 teaduste akadeemia peegelsaali arutelule sõja õiguslike aluste teemal.
Veebiülekanne on järelvaadatav akadeemia Youtube'i-kanalil.
Vestlevad ja küsimustele vastavad:
- Akadeemik Lauri Mälksoo, Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professor
- Dr Tiina Pajuste, Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvahelise õiguse ja julgeoleku professor
- Andres Parmas, Eesti peaprokurör, rahvusvahelise kriminaalõiguse ekspert
- Dr Uno Lõhmus, Riigikohtu esimees 1998–2004, Euroopa Kohtu kohtunik 2004–2013
Arutelu juhib Ulla Länts, Postimehe ajakirjanik.
Arutelu käigus püüame luua sõjaolukorrale õiguslikku raami ja saada selgust, mis sellises olukorras seadustest ja kokkulepetest kasu on.
Vestluses osalevad eksperdid ootavad ka teie küsimusi, palume need võimalusel ette saata.
Palume osavõtust teada anda hiljemalt 3. märtsil siin või e-posti aadressile akadeemia@akadeemia.ee. Samas saab saata ka oma küsimused.
NB! Kohapeal osalemisel on kohtade arv piiratud
Vestlus kantakse otse üle Postimehe veebis ja teaduste akadeemia veebilehel.
* * *
VESTLUSE FOOKUS
Raevukas sõda Euroopa südames Ukrainas on tekitanud hulga küsimusi selle kohta, mis on selles konfliktis õige või õiguspärane, millised õiguslikud alused selliseid situatsioone reguleerivad, kas ja kuidas oleks võimalik neid regulatsioone rakendada olukorras, kus üks konflikti osapool kõiki rahvusvahelisi kokkuleppeid ignoreerib. Kuidas oleks õige aidata neid, kes riigijuhtide mõistmatuse pärast kannatavad ja kas üldse on võimalik kunagi mingit õiglust jalule seada.
Erinevalt tavapärastest pikkadest seletustest katsume seekord vastata põletavatele küsimustele, mida esitavad kõige tavalisemad inimesed, lähtudes rahvusvahelises suhtluses kehtestatud reeglitest ja käibivatest tavadest, Eesti ja Euroopa õigussüsteemide alustest, Eesti seadustest ja tervest mõistusest.
Me ei püüa üles leida lõplikku tõde. Pigem tahaksime kõik koos mõista, mis on nüüd Euroopa südames valesti, millised on võimalused olukorda leevendada, kas tasub mõelda kellegi karistamisele ning kas seaduste muutmine võiks tulevikus taolisi katastroofe vältida.
* * *
PS. Teaduste akadeemia saali on osalema oodatud vaid need, kes esitavad kroonviiruse vastu vaktsineerimise või COVID-19 läbipõdemise tõendi.
FORMAADI TAUST
2015. aasta kevadel alustas akadeemia kohtumiste sarja TEADUS JA ÜHISKOND, et vahetus, akadeemiliselt vabas ning inspireerivas õhkkonnas (hommikukohvi, lõunasuupiste või teaduspärastlõuna formaadis) vahetada mõtteid ühiskonna jaoks olulistel teemadel, sõnastada suuri ülesandeid ja ehitada tervikpilti, otsida ühisosa erinevate osapooltega, luua uusi koostöövõimalusi ja katsetada elegantseid lahendusi.