Sihtkapital annab välja riigiõiguse aastaraamatut, põhiseaduse kommentaare ning toetab riigiõigusteaduslike artiklite avaldamist.
Väljaanded
Riigiõigusteadus nagu iga teadus areneb aruteludes. Veebilehel pohiseadus.riigioigus.ee avaldatud Eesti Vabariigi põhiseaduse kommentaarid aitavad sellist arutelu üleval hoida ja riigiõigusteadust edasi viia.
Kommentaarid on mõeldud eelkõige seadusandjatele, riigi- ja kohalike omavalitsuste ametnikele, kohtunikele ja juristidele.
Avalikkuse ette jõuavad kommentaarid üksikute peatükkide ja osade kaupa. Kommentaaride koostamisel osaleb suur hulk tunnustatud juriste, samuti uusi nimesid riigiõigusteaduses.
Põhiseaduse kommentaarid on Eesti teaduste akadeemia riigiõiguse sihtkapitali väljaanne, mis ilmub justiitsministeeriumi rahalisel toetusel.
Riigiõiguse sihtkapitali toel ja teaduste akadeemia egiidi all on trükivalgust näinud kogumik „Eesti omariikluse põhidokumendid“.
- Raamatu on koostanud ja lühikommentaaridega varustanud Rait Maruste. Kogumik „Eesti omariikluse põhidokumendid“ on veebis tasuta kättesaadav ja seda on võimalik osta raamatupoodidest.
- Raamat on ilmunud ka vene keeles „Оϲновные документы Эстонской государственности“.
- Uuendatud kommentaarid „The Road to Estonian Statehood“ on kättesaadavad samuti inglise keeles elektroonilise väljaandena.
Kogumik sisaldab Eesti riikluse korraldust määranud kõige olulisemaid eelkonstitutsioonilisi akte ja kõikide meil kehtinud põhiseaduste tekste kronoloogilises järjestuses, alustades Maanõukogu otsusest kuni Euroopa Liiduga ühinemise otsuseni. Aktidele on lisatud ajaloolist konteksti ning tähendust lühidalt avavaid kommentaare. Tekste ilmestavad ajastut ja sündmusi peegeldavad fotod.
Kummalisel kombel pole meil siiamaani olnud säärast lühiselgitustega laiemale avalikkusele mõeldud riigiõiguslikku tekstikogumikku. Väljaanne püüab seda lünka täita ning on mõeldud kasutamiseks kõikidele Eesti omariikluse huvilistele, sh neile, kes õpivad ajalugu, ühiskonnaõpetust, poliitikateadusi, (riigi)õigust.
Riigiõiguslikud tekstid on olnud aluseks meie riikluse korraldusele ning on sellisena oluline osa meie ajaloost. Need sobituvad suurepäraselt Eesti omariikluse ja tema esimese põhiseaduse 100. aastapäeva tähistamisega. Taotluslikult ei ole tegu ajaloo või riigiõiguse alase teadustööga, vaid pigem populaarteadusliku väljaandega, et avardada omariikluse tundmise võimalusi. See on ka hool oma riigi (riigi)õigusliku ajaloo eest, sest vastasel korral teevad seda tööd teised meie eest neile sobival viisil.
Raamatut esitleti avalikkusele 21. septembril 2020. a teaduste akadeemia saalis toimunud seminar-teaduspärastlõunal ja 28. septembril Tartu ülikooli raamatukogu konverentsisaalis toimunud seminaril. Seminaride videosalvestised ja ettekanded on järelvaadatavad sündmuse kodulehel.