Konkursi „Teadus kolme minutiga“ ja sellele eelnevate koolituste peamine eesmärk on pakkuda noortele teadlastele praktilist kogemust avalikkuse ees esinemiseks ja oma teadustöö tutvustamiseks. Lisaks on meie eesmärk ka eestikeelse teaduskommunikatsiooni edendamine.
Võistlejad peavad oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul. Nagu on öelnud Eesti teaduste akadeemia president, loengute üks algatajaid ja eestvedajaid Tarmo Soomere, ei ole kolme minutilise loengu pidamise mõte loengu pidamises või täpselt 180 sekundi kasutamises. „Mõte on hoopis mujal. Mõte on õppida, kuidas saada hakkama ebatavaliste ja vastutusrikaste olukordadega. Selliste olukordadega, kus on saatuse kiuste vaja oma positsioon sõnastada hästi lühidalt, selgelt ja täpselt.“
Kolme minuti loengute koolitust ja finaal-galal toimuvat konkurssi korraldab teaduste akadeemia koostöös avalik-õiguste ülikoolide ja teadusasutustega.
Alates 2024. aastast on konkursi korraldamisele õla alla pannud MTÜ XRP Ledger Trust ning sellega seoses on tuule tiibadesse saanud koguni kaks konkurssi: ingliskeelne siinsetele välisdoktorantidele ja eestikeelne kohalikele noorteadlastele.
Varasemalt on konkurssi toetatud Eesti teadusagentuuri riikliku teaduse populariseerimise projektikonkursi kaudu ning aastail 2016–2023 toetati ELi regionaalarengu fondi Teame+ programmist.
Seniste konkursside finaalis peetud loengute videod on teaduste akadeemia Youtube'i-kanalis kolme minuti loengute esitlusloendis ja allpool ka lingituna aastate kaupa.
2024/25
Eestikeelne konkurss
- 23.-24. november 2024, koolitus Heimtali vanas koolimajas
- 14. jaanuar 2025, jätkukoolitus akadeemias
- 19. veebruar 2025, finaal-gala akadeemias
Ingliskeelne konkurss
- 25.-26. mai, koolitus Heimtali vanas koolimajas
- 25. september, jätkukoolitus akadeemias
- 18. oktoober, finaal-gala akadeemias
- Finaal-gala
- Finalistid
- Järelvaadatav esitlusloend Youtube'is
Laureaadid
- Francis Gracy Arockiaraj, Tartu ülikool (päritoluriik India), „Seeing through Fog, Mist and Skin Tissues”. Artikkel Research in Estonia (RiE) portaalis. Finaalis peetud loengu video.
- Baiba Brumele, Tartu ülikool (Läti), „TRMT112 – the mysterious link between different diseases“. Artikkel RiE portaalis. Finaalis peetud loengu video.
- Mehruba Shabaab Haque, EBS (Bangladesh), „Redefining Beauty for Young Girls in the Age of Social Media”. Artikkel RiE portaalis. Finaalis peetud loengu video.
- Sharib Khan, Eesti maaülikool (India). „If not plastics, then what?” Artikkel RiE portaalis. Finaalis peetud loengu video.
- Lucía Mariel Arana Peña, Tallinna tehnikaülikool (Guatemala), „Caring through quality: Enhancing Mammography from afar”. Artikkel RiE portaalis. Finaalis peetud loengu video.
2023/24
Laureaadid
- Martin Haamer, Tartu ülikool, „Kas bussisõit peabki aeglane olema?“. Artikkel Novaatoris. Finaalis peetud loengu video.
- Sten Heinoja, Eesti muusika- ja teatriakadeemia, „Interpreedi rollist Mart Saare klaveriprelüüdide kujundamisel“. Artikkel Novaatoris. Finaalis peetud loengu video.
- Katriin Kristmann, Tallinna tehnikaülikool, „Kassikullast päikesepatareidega Maalt Kuule“. Artikkel Novaatoris. Finaalis peetud loengu video.
- Hanna Britt Soots, Tartu ülikool, „Matemaatika aitab maailmast paremini aru saada“. Artikkel Novaatoris. Finaalis peetud loengu video.
- Inge Varik, Tallinna tehnikaülikool, „Munasarja saladused“. Artikkel Novaatoris. Finaalis peetud loengu video.
Kõik konkursi 2023/24 FINALISTID.
Konkursi ajakava jm info on leitav siin.
Gala on järelvaadatav akadeemiaYoutube'i-kanali esitlusloendis.
2022/23
- Martin Sarap „Kihtlisandusmeetodi abil elektrimasinate jahutamine“. Video.
- Madli Raudkivi „Hoolduspere – kellele ja milleks?“ Video.
- Kertu Liis Krigul „Antibiootikum – kas hunt lambanahas?“ Video.
- Keiu Paapsi „Kasvajad ei tunne vanusepiire“. Video.
- Annette Miller „Rinnapiima prebiootiliste suhkrute süntees“. Video.
Kõik 2022/23 konkursi FINALISTID.
2021/22
- Karin Bachmann „Rikas linn, vaene linn“. Video.
- Robert Krautmann „Päikesepatareid annavad vunki värkvõrguseadmetele“. Video.
- Leenu Reinsalu „Kust kasvaja endale energiat saab?“. Video.
- Jasper Ristkok „Uus energiaallikas: tuumasünteesireaktor“. Video.
- Alina Roštšinskaja „Robotid tõttavad lastele appi“. Video.
Kõik 2021/22 konkursi FINALISTID.
2020/21
Kõik 2020/2021 konkursi FINALISTID.
2018/19
- Andrea Giudici „Saaste jälgimise tehnoloogia Soome lahes“. Video.
- Ljudmila Klepinina „Vähi tüvirakud kui kasvaja kurja juur“. Video.
- Maria Korepanova „Ühe soome-ugri rahva improvisatsioonikunsti loomingulisest rekonstrueerimisest“. Video.
- Maris Mändel „Silikaattellis – hoidmist väärt materjal?“. Video.
- Maksim Runin „Sügavuti rasvas“. Video.
Varasemate aastate konkursi info on leitav akadeemia vanal kodulehel siin.