Lindau kohtumisel nobelistidega osales Kristjan Kalam

Tänavusel noorte teadlaste kohtumisel Nobeli preemia laureaatidega Saksamaal Lindaus osales Eestist Tartu ülikooli materjaliteaduse teadur Kristjan Kalam.

Järjekorras 73. Lindau kohtumine oli pühendatud füüsikale ja toimus 30. juunist 5. juulini. Üritusel osalesid 37 Nobeli preemia laureaati ja Fieldsi medali laureaat Efim I. Zelmanov, kes kohtusid ligi 650 noore teadlasega üle kogu maailma, et vahetada teadmisi, ideid ja kogemusi.

Kristjan Kalam ütles, et ettekandeid oli palju ning suur osa neist toimus paralleelsessioonidena, seega kõigest osa võtta polnud võimalik ja tuli teha valikuid. „Valida oli kohati üsna keeruline, aga arvan, et pettuma poleks pidanud ühegi valiku korral. Kõiki ettekandeid kuulates sai palju uusi ja põnevaid teadmisi ning üksjagu nalja ka – nobelistidel tundub kõigil olevat arenenud huumorimeel.“

Ta tõi esile, et üllatuslikult võtsid paljud nobelistid vaevaks sarjata tänapäeva teadusrahastuse süsteemi. „Kuna seda tegid inimesed eri vanuses ja eri riikidest, võib arvata, et need murekohad on ülemaailmselt sarnased. Teiste seas näiteks nii Anton Zeilinger, Saul Perlmutter, Serge Haroche kui ka William Phillips ütlesid, et tänapäevase rahastussüsteemiga poleks nemad omal ajal „ellu jäänud“ ja nende töö oleks olnud olemata. Nad poleks suutnud oma baasteadust maha müüa, lubades koheseid rakendusi ja kasu rahvamajandusele, nagu tänapäeva projektitaotlustes nõutakse.“ Näiteks läks Anton Zeilingeril Nobeli preemia toonud tööga ideest kuni eksperimendi teostuseni aega kümme aastat. „See on ajaraam, mida tänapäeval poleks mitte kuidagi võimalik kulutada ühele projektile, kus tulemusi tuleb saavutada kohe ja kiiresti,“ vahendas Kristjan Kalam nobelisti öeldut.

Kristjan Kalami sõnul muutis arutelud mitmekesisemaks see, et nobelistid arutlesid lisaks teadusele veel mõnel muul südamelähedasel teemal – näiteks õpetamine, teaduse populariseerimine, teadusrahastus jms. „Päris mitme nobelistiga tekkisid lausa isiklikud vestlused, mis tegi kogemuse märksa paremaks ja huvitavamaks,“ ütles ta.

Rohkem muljeid saab lugeda Kristjan Kalami Lindau päevikust.

Lindau kohtumistele kogunevad juba alates 1951. aastast igal aastal umbes 600 noort teadlast ja kümneid Nobeli auhinna laureaate. Eesti teaduste akadeemia toetab Lindausse kutsutud Eesti teadlaste osalemist. 

Rohkem infot ja tänavuse kohtumise videosalvestised leiab veebilehelt https://www.mediatheque.lindau-nobel.org/meetings/2024.