Eesti teaduste akadeemia esindab Eesti teadust ja teadlasi järgmistes Euroopa ja ülemaailmsetes teadusorganisatsioonides:
Akadeemiate koostöökogu
Asutati 1993. aastal akadeemiate ülemaailmse võrgustikuna. Praegu kuulub sinna enam kui 140 rahvuslikku ja regionaalset akadeemiat. Selle organisatsiooni eesmärk on koostöös liikmesorganisatsioonidega nõustada laia avalikkust ja pakkuda tuge mitmesugustele otsustuskogudele
globaalprobleemide teaduslikes aspektides. IAP liikmeteks on üle 30 000 juhtiva teadlase, inseneri ja tervishoiutöötaja enam kui 100 riigis.
Euroopa akadeemiate teadusnõukogu
2001. aastal asutatud teadusnõukogu moodustavad Euroopa riikide teaduste akadeemiate määratud individuaalliikmed. Eesti liitus selle
organisatsiooniga 2004. aastal.
Nõukoja keskne eesmärk on suunata akadeemiate ühendatud kompetentsus Euroopa Liidu tipporganite ja -poliitikute nõustamiseks teaduslikku ekspertiisi vajavate otsuste tegemisel. EASAC täidab Euroopas iseseisva ja sõltumatu akadeemilise nõuandja rolli, ühendades Euroopa akadeemiate tipptasemel pädevuse ja kogemused. Kolmes põhilises töösuunas (bioteadused, energiaprobleemid, keskkond) on moodustatud ekspertide võrgustikud, mis käsitlevad ühiskondlikult olulisi küsimusi, analüüsivad silmapiirile kerkivaid probleeme ning prognoosivad arengusuundi ja kõrvalmõjusid.
Oma liikmete kaudu on EASAC järjekindlat dialoogis riiklike poliitikakujundajatega,
püüdes kaasa aidata poliitiliste otsuste teadmispõhisele langetamisele Euroopas.
Eesti teaduste akadeemiat esindab EASAC-i nõukojas akadeemik Jaak Järv. Akadeemik Tarmo Soomere kuulub EASAC-i keskkonnakomisjoni ja akadeemik Enn Lust energeetikakomisjoni. Jarek Kurnitski esindab Eesti teaduste akadeemiat EASAC-i hoonete ehitamise ja haldamise süsinikuheitmete vähendamise töörühmas (Decarbonisation of buildings).
Euroopa akadeemiate ühendus ALLEA
European Federation of National Academies of Sciences and Humanities, All European Academies, ALLEA.
Asutatud 1994. aastal ning ühendab nii klassikalisi loodusteaduste akadeemiaid kui ka humanitaar- ja sotsiaalteaduste akadeemiaid.
Eesti teaduste akadeemia on üks ALLEA asutajaliikmeid.
ALLEA eesmärk on akadeemiate kogemuste ja teabevahetus teaduse tipptaseme ja kõrgete eetikastandardite saavutamiseks ning teadusstrateegia ja -poliitika küsimuste sõltumatu käsitlemine Euroopa tasandil.
Akadeemik Jüri Engelbrecht juhtis ALLEA-d presidendina aastatel 2006−2011. Akadeemik Raivo Uibo on ALLEA alalise teaduseetika töögrupi (Permanent Working Group on Science and Ethics) liige.
Euroopa riikide peateadurite foorum
Euroopa riikide peateadurite foorumi loomise algatas 2014. aastal professor Anne Glover, kes sel ajal oli Euroopa Komisjoni presidendi Manuel Barroso teadusnõunik.
ESAF-i eesmärk on võimaldada Euroopa riikide teadusnõustajatel vahetada ideid ja infot kogu Euroopas olulistes küsimustes enne, kui nad annavad nõu oma valitsustele või Euroopa Komisjonile, vahetada kogemusi ja edendada teaduspõhist poliitiliste otsuste langetamise kultuuri Euroopa Liidus.
Euroopa riikide peateadurite foorum on mitteformaalne isikutel põhinev võrgustik, mis koondab eksperte ja teadlasi, kellel on riigi tasemel mandaat ja vastutus teadusnõu anda või selle andmist korraldada. Foorumi kutsus kokku Euroopa Komisjoni teadusnõustamise üksus. Suure osa selle foorumi liikmetest moodustavad riikide peateadurid ning teaduste akadeemiate ja teadusagentuuride juhid. Sinna kuuluvad ka mõned riigistruktuuride esindajad või ülikooli professorid, kellele riik vastava mandaadi on andnud. 1. juulist 2020 kuni oktoobrini 2023 oli foorumi eesistuja Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere.
Euroopa põllumajandusteaduste, toiduuuringute ja loodusteadustega tegelevate akadeemiate ühendus
Asutatud 2000 aasta oktoobris 14 riigi teaduste akadeemiate, sh Eesti teaduste akadeemia, poolt.
Rahvusvaheline akadeemiate liit
Asutatud juba enam kui sada aastat
tagasi (1919). Liit ühendab humanitaar- ja sotsiaalteadustega tegelevaid akadeemiaid kogu maailmas, et arendada ühisuuringuid (sh ühisprojekte) ja aidata kaasa uurimistulemuste laiemale levikule.
Eesti teaduste akadeemia astus UAI liikmeks 1998. aastal. Eestit esindab selles organisatsioonis akadeemik Jaan Undusk.
Rahvusvaheline teadusnõukogu
Praegu International Science Council, ISC, kuni aastani 1998 International Council of Scientific Unions).
Eesti teaduste akadeemia on selle 2018. aastal asutatud rahvusvahelise teadusnõukogu asutajaliige.
ISC moodustati 1931. aastal asutatud klassikalistele loodusteadustele keskendunud samanimelise organisatsiooni ning 1952. aastal asutatud sotsiaal- ja humanitaarteaduste akadeemiaid ühendava sõsarorganisatsiooni rahvusvaheline sotsiaalteaduste nõukogu International Social Science Council (ISSC) ühinemisel.
Rahvusvahelise teadusnõukogu liikmeid on kaht tüüpi. Territoriaalse põhimõtte järgi haarab ISC igast riigist ühe loodusteaduste akadeemia või teadusnõukogu ning ühe sotsiaal- ja/või humanitaarteaduste akadeemia. Samuti on ISC liikmeteks juhtivad rahvusvahelised teaduslikud erialaliidud.
ISC keskne eesmärk on teaduse ja ühiskonna üleilmsete võtmeprobleemide identifitseerimine ja käsitlemine koostöös kõigi maade ja erialade teadlastega (vt lähemalt).
Aastani 1998 kandis ISC nime International Council of Scientific Unions, ICSU. Eesti teaduste akadeemia on ICSU liige 1992. aastast.
ICSU oli üks praeguseks üleilmselt hoogu kogunud säästliku (või säästva) arengu (sustainable development) programmi algatajaid. Säästva arengu seitsmeteistkümne eesmärgi mõte on edendada meie elu nõnda, et me ei ekspluateeriks liigselt loodusressursse, mis tagavad majanduse ja ühiskonna järjepidevust ega hävitaks ökosüsteemi teenuseid, millele meie elukorraldus tugineb. Eestis vastutab selle eest 1996. aastal valitsuse juurde loodud säästva arengu komisjon. Komisjon reorganiseeriti 2017. aastal. Eesti teaduste akadeemia osaleb endiselt selle komisjoni töös.