ROLAND ALLMÄGI
Eesti maaülikool, tehnikateadus
Kuuldused sisepõlemismootorite surmast on enneaegsed
Artikkel „Kuuldused sisepõlemismootori surmast on tugevasti liialdatud“ Novaatoris
Olen Eesti maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituudi tehnikateaduse doktorant. Oma doktoritöös uurin uudset sisepõlemismootori kontseptsiooni, mida nimetame membraanmootoriks. Lisaks mehaanikainseneri tehniliselt nõudlikule tööle laulan hobikorras ka Tartu üliõpilassegakooris. Minu jaoks on loomingulisus oluline nii masinate projekteerimisel kui ka musitseerimisel – need kaks kirge toovad mu ellu tasakaalu ja täiendavad üksteist suurepäraselt.
CHRISTEL ROSE BACHMANN
Tartu ülikool, loomaökoloogia
Kas minu kodus elab nahkhiir?
Artikkel „Uus tööriist aitab kaardistada nahkhiirte meelepäraseimad elupaiku linnaruumis“ Novaatoris
Olen Tartu ülikooli loomaökoloogia nooremteadur ning minu uurimisobjektiks on nahkhiired. Kuna Eestis on nahkhiireuurijaid väga vähe, siis on mul teadustöö käigus võimalik avastada nende kohta palju uut ja põnevat. Muul ajal võib mind märgata hoopis lindude eestkõnelejana klaaspindadega kokkupõrgete asjus või Kabli linnujaamas neid rõngastamas. Lisaks panustan ka keskkonnaagentuuri ulukiseire tehisintellekti arendusse või põgenen sügaval metsas kakke ja rähne seirates karu eest.
PIRET BAIRD
Tallinna ülikool, lingvistika
Kakskeelse lapse varajane keeleomandamine
Olen Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi lingvistika eriala doktorant. Uurin oma doktoritöös väikelaste kakskeelsust. Samuti olen tegelenud muukeelsete laste eesti keele oskuse uurimisega ja hetkel analüüsin põgenikest laste eesti keele oskust. Varem olen õppinud hoopis inglise keele kui teise keele õpetajaks ning ka võrdlevat poliitikat.
ALJONA GINEIKO
Eesti kunstiakadeemia, muinsuskaitse ja konserveerimine
Varastatud varandus
Ehitusinsener ja EKA muinsuskaitse doktorant-nooremteadur. Magistrikraadi sain Taltechis keskkonnatehnika erialal. Üle kümne aasta pikkust ehitusinseneri töökogemust kasutan oma uurimustöös – testin purustavalt ja mitte-purustavalt ajaloolisi ehitusmaterjale, kasutan puitprügi 3D- printimiseks, propageerin ajalooliste ehitusmaterjalide omaduste väljaselgitamist enne nende äraviskamist. Ajalooliste materjalide säilitamist ja puitprügi ümbermõtestamist vaatlen läbi restaureerimistööde maksumuse prisma.
VEEDA KALA
Eesti muusika- ja teatriakadeemia, muusikateadus
Tekstiselgus ooperis ei sõltu ainult lauljast
Artikkel „Teksti selgus ooperis vajab kaheksa võtmeinimese koostööd“ Novaatoris
Olen 3. aasta doktorant Eesti muusika- ja teatriakadeemias, kelle uurimistöö keskendub ooperilaulu teksti kuuldavuse parandamisele. Mind huvitavad eriti teemad, mis puudutavad muusikaga seotud psühholoogilisi protsesse, ning viisid, kuidas läbi nende on võimalik jõuda innovaatiliste lahendusteni ühiskonna murekohtades. Vabal ajal meeldib mulle uisutada, mängida malet, õppida keeli, lugeda raamatuid, mängida klaverit, käia looduses ja juhendada noori skautluses.
TIINA KASUK
Tallinna tehnikaülikool, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia
Kaugosalusrobotite kasutamine õppetöös
Olen IT-teaduskonna doktorant-nooremteadur. Doktoritöös uurin kaugosalusrobotite kasutamist õppetöös. Varasem töökogemus multimeediaspetsialist-haridustehnoloogina toetab mind tehnoloogiaga rikastatud õppimise (sh hübriidõppe) uurimisel. Doktoritöö raames olen viinud läbi katsetusi reaalses õppeprotsessis, kaardistanud osalejate kogemust vaatluste, küsimustike, intervjuude ja fookusgrupi intervjuudega. Olen avaldanud esimese autorina kaks artiklit ning olen osaline veel seitsmes artiklis.
PALMI LAHE
Tallinna tehnikaülikool, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia
Hoolekandesektori töötajate väljakutsed digitehnoloogiate rakendamiseks hoolekandesektoris
Viimase 15-aasta jooksul olen töötanud nii haridustehnoloogi, IT-juhi kui ka IT-õpetajana. Olen alati püüdnud luua kaasahaaravaid ja praktilisi õpikeskkondi, kus õppijad saaksid arendada oma oskusi ja enesekindlust. Õpetamine on andnud mulle hindamatu kogemuse keeruliste tehniliste kontseptsioonide selgitamisel ja inspireerinud pidevalt õppima ja kasvama. Olen esimese aasta doktorant ja nooremteadur. Minu doktoritöö keskendub hooldustöötajate digipädevuste arendamisele – tegelen sobiva mudeli ja õppematerjalide väljatöötamisega. Töö eesmärgiks on luua lahendusi, mis aitavad hooldustöötajatele vajalike oskuste andmisega tõsta nende digivõimekust ja viia see tasemele, et kiirelt arenevas digimaailmas toime tulla.
LIIS LUTTER
Eesti maaülikool, toiduteadus
Leivajuuretis – mikroobide salapärane maailm
Olen Eesti maaülikooli toiduteaduse doktorant. Oma doktoritöös uurin tööstuslike leivajuuretiste mikroobset kooslust. Doktorantuuri kõrvalt õpetan tudengitele üld- ja toidumikrobioloogiat ning tootearendust. Lisaks töötan arendusjuhina teadusasutuses BioCC OÜ, kus juhin erinevaid toiduinnovatsiooniga seotud projekte. Alates bakalaureuseõpingutest olen aktiivselt populariseerinud oma eriala ja teadust, tehes õpitubasid gümnasistidele. Vabal ajal meeldib mulle lugeda ja avastada Eesti matkaradu.
OTTO MÄTTAS
Tallinna tehnikaülikool, rakenduslik tehismõistus
Kuidas masinad õpivad ja mõtlevad?
Olen Otto Mättas – tehisaruarhitekt, kellel on üle 15 aasta rahvusvahelist kogemust organisatsioonide toetamisel nii nutikate teenuste ja toodete kui ka seotud tiimide ning ärimudelite arendamisel. Tehismõistuse kogukonna innustava jõuna panustan valdkonna arengusse läbi oma teadusuuringute ja töö, mentorluse ja töötubade. Tugeva tehnilise tausta ning humanistliku lähenemisega usun tulevikku, kus usaldusväärne tehnoloogia ja avatud inimkond võimestavad teineteist.
GALINA OPIKOVA
Tallinna ülikool/TAI, tervisekäitumine ja heaolu
Tervisekäitumise riskiprofiilid ja vaimse tervise probleemid Eestis
Olen Tallinna ülikooli doktorant ja tervise arengu instituudi nooremteadur. Varasemalt olen töötanud psühhiaatriakliinikus, mis on andnud mulle sügava mõistmise vaimse tervise olulisusest ning äratanud minus huvi selle edasiseks uurimiseks. Minu doktoritöö keskendub tervisekäitumise ja vaimse tervise probleemide tervisemõju uurimisele Eestis. Samuti pean oluliseks teaduskommunikatsiooni, sest usun, et see aitab tõsta rahvastiku teadlikkust ja soodustada tervislikumaid valikuid.
MAARJA PAJUSALU
Tartu ülikool, terviseinformaatika
Visualiseeritud terviseandmed aitavad hoida kõige kallimat vara
Olen terviseinformaatika nooremteadur ja õppejõud TÜ arvutiteaduse instituudis. Doktoritöös loon vahendeid Eesti inimeste raviteekondade visualiseerimiseks ja otsin terviseandmete põhjal vastuseid arstide küsimustele. Treenin iga päev küsimustele vastamist ka tänu oma kolmele uudishimulikule lapsele. Enda uudishimu rahuldan kuulates taskuhäälinguid disainist ja tehnoloogiast psühholoogia ja filosoofiani. Hobiteekonnad viivad mind kingadel tantsusaali, pintslitega lõuendile ja koos perega merele.
HEDDI REINSALU
Tallinna ülikool, muusikadidiaktika
Õppimisse kaasatust toetavad elemendid muusikaõpetuses
Olen Tallinna ülikooli muusikadidaktika õppejõud ja doktorant ning õpetan nii Balti filmi, meedia ja kunstide instituudis kui ka haridusteaduste instituudis. Oma doktoritöös keskendun muusika õpetamise kunstile, uurides õppimisse kaasatust lasteaia muusikategevustes ja põhikooli esimese astme muusikatundides. Mul on magistrikraad muusikaõpetaja erialal ja olen väga pikalt töötanud muusikaõpetajana nii koolis kui ka lasteaias. Minu kogemus muusika õppija, muusikaõpetaja ja muusikadidaktikuna annab mitmekülgse vaate muusika õppimisele ja õpetamisele eri tasanditel.
VALLE-RASMUS ROOTS
Eesti muusika- ja teatriakadeemia, orkestridirigeerimine
Dirigeerimine — palju vehkimist, vähe villa?
Olen tšellist ja dirigent, praegusel ajal Eesti muusika- ja teatriakadeemia orkestridirigeerimise eriala doktorant-nooremteadur. Mind juhendavad prof Arvo Volmer ja prof Toomas Siitan. 2024. aasta sügisest olen ühtlasi Tallinna Muusika- ja Balletikooli sümfooniaorkestri dirigent.
KERTU SAUL
EKI / Tartu ülikool, arvutilingvistika
Kuidas moodustada lauset?
Artikkel „Suur lausemustrijaht juhatab vaistliku grammatika sõnastikku“ Novaatoris
Olen esimest aastat Eesti keele instituudi arvutilingvistika nooremteadur ja Tartu ülikooli doktorant. Arvutilingvistina uurin ma arvuti abiga keelt ja arendan eesti keelega arvestavaid digilahendusi. Oma doktoritöös üritan arvutiprogrammide abil tekstidest leida, kuidas inimesed eesti keeles lauseid moodustavad. Selle uurimisel tulevad mulle kindlasti kasuks nii kunstikoolis lihvitud loov mõtlemine kui ka arvutimängudest tulenev huvi tehnoloogia vastu.
NATJAN-NAATAN SEEBA
Tallinna tehnikaülikool, keemia- ja biotehnoloogia
Vererasvade lagundamise protsess
Artikkel „Uudne meetod aitab leida liigkõrgele vererasva tasemele kiiremini ravi“ Novaatoris
Minu teadustöö keskendub vererasvade ehk triglütseriidide lagundamise protsessi uurimisele. See teema paelub mind, kuna pärsitud vererasvade metabolism on seotud mitmete erinevate haigustega, sealhulgas ka südame-veresoonkonna haigustega, mis on tänapäeval väga aktuaalne teema. Kuna mind on lapsepõlvest saati huvitanud, mis protsessid inimese organismis toimuvad, on mul hea meel, et saan just biokeemia valdkonnas tööd teha. Vabal ajal meeldib mulle teha sporti, laulda ja sõita mootorrattaga.
INDREK SEIRE
Tartu ülikool, kirurgia
Soolevähi must kast
Artikkel „Soolevähk nõuab Eestis juba aastaid iga päev ühe inimelu. Miks?“ Novaatoris
Oma ameti valisin siis, kui olin 15-aastaselt Vodja spordilaagris murdnud reieluu ja mind opereeris Mustamäe haigla legendaarne kirurg Dr Eldur Annus.
Nüüdseks olen ise 20-aastase kogemusega kirurg, kelle kireks on jämesoolevähk ja kõik sellega seonduv. Kirurgitööga paralleelselt olen Tartu Ülikooli doktorant ja oma teadustöös püüan leida vastust küsimusele, miks on Eesti soolevähi suremus kõrgem kui Euroopas keskmiselt. Minu eesmärgiks on luua üleriigiline soolevähi register, mis hoiaks järjepidevalt silma peal soolevähi ravil ja aitaks meie statistikat paremaks muuta.
TAAVI VARM
Eesti kunstiakadeemia, uusmeedia
Videomängude abil noorte täiskasvanute vaimse tervise toetamine
Olen isa, kunstnik, õppejõud ja Eesti kunstiakadeemia doktorant-nooremteadur. Olen loonud videokujundusi enam kui viiekümnele teatrietendusele, olnud kolme laulu- ja tantsupeo visuaalide autor ja teinud suuremahulisi videoinstallatsioone üle euroopa. Praegu vean EKAs koos kolleegidega Experimental Videogames in Arts laborit, mis keskendub videomängude ja kunsti kokkupuutepunktidele. Minu doktoritöö uurib videomängude ja koosloome võimalusi noorte täiskasvanute psühholoogilise heaolu toetamisel.
JAAN VIHALEMM
Tartu ülikool, molekulaarsed bioteadused
Metallide kaevandamine, bakteritega
Olen tööstusdoktorant Tartu ülikoolis ning teadur ettevõttes BiotaTec, kus arendame biotehnoloogiaid metallide eraldamiseks erinevatest jäätmetest. Kooli ja töö kõrvalt jääb aega käia jõusaalis, ujumas ja rattaga sõitmas. Uusi teadmisi ammutan inimestega kohtudes, podcaste kuulates ja raamatuid lugedes. Pean oluliseks rohelist eluviisi ja stoitsismi ning olen alati avatud õppima uusi teadmisi ja tundeid. Usun, et enesearengu teel ei tasu peatuda ning püüan motiveerida inimesi leidma energiat eneses ja võimalusi elus.