Septembris ilmusid teadusajakirjad Linguistica Uralica, Oil Shale, Proceedings of the Estonian Academy of Sciences ja Trames.
Lühiülevaated:
LINGUISTICA URALICA
Tuntud komi keeleteadlane Galina Nekrasova käsitleb Linguistica Uralica septembrinumbris komi määramatu asesõna мыйкö ’miski’ diskursusemarkerina kasutamist. Põhimõtteliselt võib мыйкö asendada kõiki lauseliikmeid. Nekrasova pöörab uurimistöös tähelepanu süntaktilise seose astmele. Kõige tüüpilisemalt asendab marker substantiivi, ühildudes asendatava üksusega täielikult või osaliselt. Verbi puhul esineb asesõna kas tuletatud tegusõnana (nt мыйкö-ав- ’midagi-verb’) või koos abiverbiga, mille tähendus on ’tegema’. Kõhklust väljendades kasutatakse asesõna мыйкö ilma muutelõppudeta. Nekrasova uuring annab olulise panuse komi kõnekeele tänapäevasesse pragmaatilisse analüüsi.
OIL SHALE
Ajakirja Oil Shale uues numbris on kaks artiklit Eesti ja kaks Hiina autoritelt.
Soovime esile tõsta Eesti teadlaste artiklit „Phase transformation and strength of hydrated circulating fluidised bed combustion ash sediment in an open environment over 15 years: implications for the long-term stability of ash waste plateaus“. Pikaajalise väliuuringu käigus uuriti tsirkuleeriva keevkihtkolde (CFBC) tuha setete mineraalseid ja keemilisi muundumisi 15 aasta jooksul. Uuringu tulemustest selgub, et CFBC tuha putsolaanilisi omadusi mõjutavad peamiselt Ca-Al-sulfaadi mineraalse ettringiidi moodustumine ja setete tihedus. Tuha tihendamine ladestamise ajal aitab kaasa tiheda mikrostruktuuri kujunemisele, tagades üheteljelise survetugevuse, mis ületab 20 MPa. Autorid leiavad, et tihendatud ja hüdraatunud CFBC tuhk on tuhasademetes piisavalt stabiilne, pakkudes tsemendivabadele ehitusmaterjalidele jätkusuutlikku alternatiivi.
Samuti väärib esiletõstmist Hiina teadlaste artikkel „Study on the influence of non-temperature factors on the migration path of organic carbon and evolution characteristics of pore permeability parameters of organic-rich shale under supercritical water in situ conversion“. Uuringu tulemused näitavad, et rõhu tõus mõjutab negatiivselt orgaanilise süsiniku kasutamist põlevkivis. Rõhu tõustes väheneb orgaanilise süsiniku üldine muundamise efektiivsus. Kuigi kõrgem rõhk pärsib nii nafta kui ka gaasi tootmist, on gaasitootmise protsessi pärssimine olulisem.
Kindlasti soovitame lugeda ka teisi artikleid: „Co-pyrolysis of biomass woodchips with Ca-rich oil shale fuel in a continuous feed reactor“ ja „Logging identification of lithology in fine-grained sedimentary rocks based on the FSSA-HKELM model: a case study of the Qingshankou Formation in the Songliao Basin (NE China)“.
PROCEEDINGS OF THE ESTONIAN ACADEMY OF SCIENCES
Ajakirja Proceedings of the Estonian Academy of Sciences 2024. aasta septembrinumbris on au avaldada kolm artiklit Viktor Muti 100. sünniaastapäevale pühendatud konverentsi esinejatelt.
Artiklis „Neli aastakümmet Viktor Muti avastatud neuropeptiidide uuringuid, keskendudes galaniinile“ kirjeldavad Tomas Hökfelt ja tema kaasautorid Viktor Muti avastatud neuropeptiididega tehtud uurimistöö tulemusi, pöörates erilist tähelepanu neuropeptiid galaniini uuringutele. Lisatud on ka mõni Hökfelti isiklik mälestus kohtumistest Viktor Mutiga ja lühike ülevaade varasematest Karolinska Instituudis tehtud neuropeptiidide uuringutest. Kokkuvõttes avaldatakse lootust, et neuropeptiidide uuringute edusammud võivad edaspidi aidata kaasa närvisüsteemi haiguste ravile.
Ülo Langel esitab artiklis „Viktor Muti avastatud bioaktiivsete peptiidide panus tulevikku“ ülevaate prof Viktor Muti labori (Karolinska Instituut) ja professor Tamas Bartfai labori (Stockholmi Ülikool) koostöö tulemustest. Artiklis näidatakse, et Viktor Muti panus bioaktiivsete peptiidide avastamisse ja uurimisse on toonud kaasa mitmeid edasisi arenguid, mis ulatuvad palju kaugemale ta uuringute algeesmärkidest, tehes ta panusest erakordse teadussaavutuse.
Tamas Bartfai ja Pēteris Alberts kirjeldavad artiklis „Neuropeptiidid farmakoloogias“ lühidalt koostööd Viktor Mutiga, kes avastas ja puhastas palju uusi seedetraktis esinevaid bioaktiivseid peptiide, mida tänapäeval kasutatakse suurel määral diabeedi, epilepsia ja migreeniravis ning ka võitluses ülekaalulisusega.
TRAMES. A JOURNAL OF THE HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES
Numbri avab Austraalia ja Lõuna-Korea teadlase David W. Kimi artikkel astronautide valikust ja riskijuhtimisest. Käsitlemist leiavad nii astronaudi psühholoogilised traumad kui ka vastupidavus Marsi kosmosemissioonile. Kim uurib lühiajalistele missioonidele astronautide valimise protsessi ajaloolisi narratiive. Võttes arvesse suuri ohte, nagu suletus (isolatsioon), kaugus Maast (reisiaeg) ja vaenulik keskkond, pakutakse artiklis välja Marsi missiooni (2,5–3 aastat) võimalik korraldus. See keskendub astronautide psühhiaatrilise vastupidavuse suurendamisele valikuprotokolli kaudu, mis võtab arvesse perekondlikke traumasid (lein, lahutus ja väärkohtlemine), sõltuvusi (narkootikumid, alkohol, suitsetamine, interneti-hasartmängud ja seks) ning võimalike hädaolukordadega seotud isiksuseomadusi (ähvardus, kangekaelsus, agressioon, vaenulikkus või vägivald) kosmosekogukonna julgeoleku kontekstis.
Järgmises artiklis analüüsivad Hiina teadlased Zhengqing Gu ja Dexin Tian YouTube’i kommentaaride põhjal Hiina-USA tippkohtumist, mis toimus 2021. a Anchorage’is Alaskal. Analüüsis lähtuti Dahlbergi ideaalse veebipõhise avaliku sfääri mudelist.
Seejärel käsitlevad Indoneesia õpetlased Muhammad Dachlan jt naiste ümberlõikamise püha, lähtudes islami rituaalide tavadest, traditsioonidest ja võimusuhetest Indoneesias. Uurimises lähtutakse Michel Foucault’ teooriatest.
Taiwani uurijad Indarti Indarti ja Li Hsun Peng analüüsivad tarbija kultuurilise identiteedi mõju hidžaabikandjate moe-eelistustele ja ostumustritele. Uuringust selgus, et usulised tõekspidamised mõjutavad märkimisväärselt noorte mosleminaiste moevalikuid ja ostukäitumist. Tarbija kultuuriline identiteet mängib moeteadvuse kujundamisel otsustavat rolli, mis omakorda mõjutab turundusstrateegiaid ja tootearendust hidžaabi moetööstuses.
Numbri lõpetab Ukraina teadlaste Khrystyna Mereniuki ja Illia Parshyni ajalooline uurimus sõjaväeüksuste sümboolikast alates keskaegsest Kiievi-Venest kuni praeguse Vene-Ukraina sõjani. Selle töö eesmärk on analüüsida Kiievi-Vene tähtsust Ukraina sõjalises mälus, mis kajastub tänapäevaste sõjaväeosade nimetustes. Viitamine Kiievi-Vene ajale tekitab ukrainlastes sõjalist uhkust. Samal ajal keerleb Venemaa narratiiv ümber nõukogude kontseptsiooni Suurest Isamaasõjast, rõhutatakse ka keskaegseid tegelasi, süvenemata nende sidemetesse Venemaaga. Järeldused toovad esile Ukraina ja Venemaa mälupoliitika omanäolise lahknevuse.
Täiendav info:
Huvilised saavad kirjastuse veebi kaudu tellida teavituse uue ajakirjanumbri ilmumise kohta.
Teaduste akadeemia kirjastus ootab teadusartiklite käsikirju. Vt lisainfot ajakirjade veebist.