Euroopa akadeemiate teadusnõukoja EASAC (European Academies’ Science Advisory Council) värske raport rõhutab vajadust tegeleda kasvavate ohtudega Euroopa energiajulgeolekule. Raporti sõnum Euroopa otsustajatele on, et ainult hästi juhitud üleminek kodumaisele jätkusuutlikule energiale ja Euroopa enda innovaatilistele tehnoloogiatele tagab kindla ja jõuka tuleviku.
Kasvavad geopoliitilised pinged ja Euroopa sõltuvus imporditud fossiil- ja tuumkütustest, toorainetest ja tehnoloogiatest ohustavad Euroopa energiajulgeolekut ja majandust. Autoritaarsed riigid kasutavad energiat relvana – läbi kaubanduse katkestuste, füüsiliste rünnakute taristule ning üha sagenevate küber- ja hübriidrünnakute. See suurendab energiavarustuse katkestuste riski ja tõstab hindu. Kõrged ja kõikuvad energiahinnad vähendavad investorite usaldust, kahjustavad tööstuse konkurentsivõimet ja viivad miljonid inimesed energiavaesusesse.
Vastus ohule: üleminek Euroopas toodetud energiale
Venemaa rünnakut Ukraina vastu rahastatakse fossiil- ja tuumkütuste ekspordiga, mistõttu peab Euroopa lõpetama Vene energia ostmise. Alates 2022. aastast on Euroopa Liit (EL) teinud märkimisväärseid edusamme, mitmekesistades oma gaasitarneid ja suurendades veeldatud maagaasi (LNG) importi. Oluline on aga vältida sõltuvuse ülekandumist Vene gaasilt LNG impordile mõnest teisest kolmandast riigist koos kõigi sellega kaasnevate riskidega.
Raporti võtmesoovitused:
- Energiatõhusus ja ringmajandus vähendavad nõudlust, muudavad taristu vastupidavamaks ja suurendavad toorainete kättesaadavust.
- Jätkusuutliku energia osakaalu suurendamine, sealhulgas taastuvallikatel põhinev vesinik, vähendab ohtlikke sõltuvusi ning kliimamuutuste ja terviseprobleemidega seotud kulusid.
- Detsentraliseeritud energiasüsteemid tugevdavad kohalikke kogukondi ja ettevõtteid ning suurendavad vastupidavust sabotaažile ja kliimamõjudele.
- Euroopas peamiste jätkusuutlike energiatehnoloogiate ja -süsteemide tootmise laiendamine suurendab mitte ainult julgeolekut, vaid toetab ka kohaliku väärtuse loomist ja majanduskasvu.
„Energiasõltumatus on kui vabadus. Soovime olla Eesti vabariik. Selle tagamise üks alustala on olla vaba energiaimpordist. Eesti on Euroopas olnud eeskujuks energiasõltumatuse ja -julgeoleku tagamisel. Tänases geopoliitilises olukorras tuleb veelgi enam välja, kui oluline on olla sõltumatu välistest teguritest, sh energia impordist. Eestil on mitmeid võimalusi, kuidas kohalike energiaressurssidega tagada energiasõltumatus ja -julgeolek,“ ütles raporti töörühmas osalenud Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi direktor professor Alar Konist.
Kübertehnoloogia
Raport kutsub ELi üles parandama energeetikasektori küberjulgeolekut ja tagama, et küberriske hinnatakse nii igapäevatöös kui ka juhtimistasandil. Kuigi ELi kübersolidaarsuse ja kübervastupidavusvõime määrused on sammud õiges suunas, on oluline nende tõhus rakendamine koos energiasüsteemide küberturvalise digitaliseerimisega.
Uus vaade strateegiliste ressursside, elektrifitseerimise ja energiaturu lõimimisele
Teadlased leiavad, et on vaja koostööd peamistes energiatehnoloogiate ja toorainete tarneahelates. Fossiilkütustest loobumine toob kaasa ulatusliku hoonete, tööstuse ja transpordi elektrifitseerimise, mis vajab rohkem taastuvenergiat ja elektrilisi lõppkasutustehnoloogiaid. Seetõttu peab Euroopa tagama usaldusväärse varustuse kriitiliste toorainetega, nagu liitium, koobalt ja haruldased muldmetallid, mida nende tehnoloogiate valmistamiseks vaja läheb.
Samuti on oluline investeerida elektritaristusse ja võrgu paindlikkusse, näiteks salvestusse, ühendusliinidesse ning tarbimise juhtimisse vastavalt ajale ja tariifidele. Elektri- ja küttesektori ühendamine ning turu parem koostöö aitavad vähendada nii üleminekuks vajalikke investeeringuid kui ka tulevaste energiavarude kulusid ja riske.
Raporti koostasid 27 Euroopa teadlast, kes on nimetatud oma riiklike teaduste akadeemiate poolt. Nende eesmärk on pakkuda Euroopa otsustajatele faktilist teavet, analüüse ja soovitusi tegutsemiseks.
EASACi raporti „Security of Sustainable Energy Supplies“ leiab siit.
Raporti tutvustusüritust saab järele vaadata siit.