Avatud konkursid

Hetkel käimas olevad konkursid ja taotlusvoorud.

Riigi teaduspreemiate komisjon kuulutab Vabariigi Valitsuse nimel välja 2025. aasta Eesti vabariigi teaduspreemiate konkursi.

Riigi teaduspreemiad määratakse Eesti teadustöötajatele ja teaduskollektiividele silmapaistvate teadus- ja arendustöö tulemuste eest.

Komisjon ootab ettepanekuid 10. detsembriks 2024 elektrooniliselt teaduste akadeemia konkursside e-keskkonnas.

PREEMIATE VALDKONNAD

1. Elutööpreemia. Preemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest, üks preemia, 65 000 eurot.

2. Aastapreemiad. Eelneva nelja aasta (2021–2024) jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde või tööde tsüklite esiletõstmiseks, kuni kaheksa preemiat, á 20 000 eurot järgmistes valdkondades:

  1. loodusteadused;
  2. tehnika ja tehnoloogia;
  3. arsti- ja terviseteadused;
  4. põllumajandusteadused ja veterinaaria;
  5. sotsiaalteadused;
  6. humanitaarteadused ja kunstid.

3. Preemia teadusliku avastuse eest (vastava teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaal-majandusliku mõjuga innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest, 50 000 eurot).

Ettepanekuid preemia määramiseks võivad komisjonile esitada ülikoolide ning positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutuste akadeemilised otsustuskogud, Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikud, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia otsustukogu, Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Teenusmajanduse Koda.

Teaduskollektiivi esitamisel peab kõigil kollektiivi liikmete teaduslik panus olema ettepanekus täpselt kirjeldatud.

Aastapreemia saanud teadustööde tsükli ühtegi osa ei ole lubatud kaasautorite poolt järgmistel aastatel aastapreemiale esitatavate teadustööde tsüklite osana kasutada.

Aastapreemiaga autasustatud teadustöötajaid ja teadusrühmi võib taas esitada aastapreemia määramiseks kümne aasta möödudes preemia määramisest.

ESITATAVAD MATERJALID

Kõigi valdkonade kandidaatide puhul lisaks isiku- ja kontaktandmetele:
1) esildis, kuni 3 lk;
2) organisatsiooni juhtorgani otsus;
3) elulookirjeldus, kuni 3 lk;
4) publikatsioonide ning muude materjalide nimistu ja/või publikatsioonid/materjalid.

Täpsemaid detaile vt vormist, avastuspreemia puhul tuleb mõned dokumendid esitada ka inglise keeles.

Kontakt: Terje Tuisk, terje.tuisk@akadeemia.ee

Akadeemik Mihhail Bronšteini nimeliste majandusteaduste preemiatega tunnustatakse Eesti majandusteadlaste teoreetilisi arendusi ja nende edukaid rakendusi.

2025. aastal antakse välja kaks preemiat:

  • Preemia suurusega kuni 10 000 (kümme tuhat) eurot oluliste ja üldjuhul juba rakendust leidnud majandusteaduslike saavutuste eest.
  • Preemia suurusega kuni 5000 (viis tuhat) eurot tähelepanu väärivate uuenduslike majandusteaduslike arenduslike tööde eest, kusjuures taotleja doktoritöö kaitsmise aastast ei ole möödunud rohkem kui viis aastat või taotleja pole veel jõudnud doktoritöö kaitsmiseni.

Preemiatele võivad kandideerida kõik Eesti teadusasutustes töötavad teadlased ja eksperdid ning Eesti kodakondsusega või Eesti pikaajalise elaniku elamisloaga või alalise elamisõigusega, kuid väljaspool Eestit töötavad teadlased ja eksperdid. Kandideerida saab nii üksikteadlane või ekspert kui ka neist koosnev teadustöörühm.

Preemiatele esitatud teadustööd või nende tsüklid peavad olema publitseeritud rahvusvahelistes eelretsenseeritavates ajakirjades või antud välja tunnustatud teaduskirjastustes või Eesti ülikoolide ja teadus- ja arendusasutuste poolt monograafiana või kogumiku peatükina aastail 2022–2024.

Akadeemik Mihhail Bronšteini nimeliste majandusteaduste preemiate statuut on leitav siit.
Preemiate algataja ja finantseerija on akadeemik Mihhail Bronšteini perekond.

Preemiakandidaadi või kandidaatide ülesseadmiseks tuleb sisestada hiljemalt 18. detsembril 2024 elektrooniliselt aadressil https://ta-konkursid.ee järgmine informatsioon:

  • motiveeritud esildis (kuni 3 lk) koos selgitusega, mille poolest on kandidaadi või kandidaatide saavutused olulised Eesti ja kogu maailma seisukohalt ning millisele preemiale kandidaat või kandidaadid esitatakse;
  • preemiale esitatud teadustöö või tööde tsükkel;
  • kandidaadi või kandidaatide curriculum vitae (kuni 3 lk);
  • esitaja ja tema esindaja kontaktandmed;
  • soovi korral muud preemia kontekstis olulised dokumendid või materjalid.

Preemiad antakse välja jaanuaris 2025.

2024. aastal anti välja kaks preemiat. Rohkem infot siin.
2023. aastal anti välja kaks preemiat. Rohkem infot siin.

Lisainfo: Ülle Sirk, ylle.sirk@akadeemia.ee