Euroopa teaduste akadeemiate ühendus ALLEA (All European Academies) käsitleb oma värskes avalduses eetilisi küsimusi, mis tekivad teaduskoostöös äriettevõtetega.
Avalduses rõhutatakse vajadust suuremaks läbipaistvuseks, vastutuseks ja kaitsemeetmeteks, et tagada akadeemilise teadustöö ausus ning selle teenimine avalikkuse huvides.
ALLEA kutsub Euroopa ja riiklikke poliitikakujundajaid, akadeemilisi asutusi ning rahastajaid üles kehtestama selgeid eetilisi juhiseid koostööks tööstuspartneritega.
ALLEA avaldus põhineb laialdastel aruteludel oma liikmesakadeemiates ja teadlaskonnas, tuues esile peamised väljakutsed, mis tekivad akadeemia ja äriettevõtete partnerlustes. Avalduses rõhutatakse vajadust kaitsta akadeemilist sõltumatust ning samal ajal edendada teadusuuendusi.
Tõstatatud eetilised probleemid hõlmavad huvide konflikti võimalust, andmete omandiõiguse ja kättesaadavusega seotud küsimusi ning teadusuuringute kava liigse mõjutamise riski. Nende väljakutsete lahendamine on oluline, et teaduskoostöö jääks ühiskonnale kasulikuks.
Peamised ALLEA avalduses esitatud kaalutlused:
- Akadeemilise sõltumatuse säilitamine: Teaduskoostöö ei tohiks kahjustada akadeemiliste asutuste või teadlaste autonoomiat.
- Läbipaistvuse ja vastutuse tagamine: Selged juhised andmete omandiõiguse, intellektuaalomandi ja rahastamisallikate kohta on teadusuuringute usaldusväärsuse säilitamiseks hädavajalikud.
- Huvide konflikti juhtimine: Institutsioonid ja teadlased peavad rakendama kaitsemeetmeid, et vältida äriettevõtete ebaproportsionaalset mõju teadustööle.
- Teadusuuringute vastavusse viimine avaliku huviga: Akadeemilised uuringud peaksid eelkõige teenima ühiskondlikke vajadusi ja eetilisi põhimõtteid, mitte ainult ärilisi eesmärke.
ALLEA avaldust „Ethical Problems in Research Collaborations with Commercial Entities“ saab lugeda siit.