Eile õhtul Eesti teaduste akadeemias toimunud tänavuse konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaal-galal selgusid viis parimat.
Konkursi laureaadid on:
- Aljona Gineiko, Eesti kunstiakadeemia, „Varastatud varandus“
- Liis Lutter, Eesti maaülikool, „Leivajuuretis – mikroobide salapärane maailm“
- Natjan-Naatan Seeba, Tallinna tehnikaülikool, „Vererasvade lagundamise protsess“
- Indrek Seire, Tartu ülikool, „Soolevähi must kast“
- Jaan Vihalemm, Tartu ülikool, „Metallide kaevandamine, bakteritega“
Teaduste akadeemia president Mart Saarma rõhutas teaduse populariseerimise ja selges eesti keeles seletamise tähtsust. „Üheks teadlaste väga tähtsaks ülesandeks on teenida riiki ja isamaad. Mis tähendab seda, et me peame suutma oma tööd ja tegemised lahti seletada ka tavalistele inimestele.“ Ta tõi esile, et teadusliku tõe selgitamine teadlaste poolt on oluline ka seetõttu, et üha enam ja enam levivad pseudoteaduslikud sõnumid.
Žürii otsust välja kuulutades ütles Mart Saarma, et ettekannete tase oli suurepärane ja konkurents finalistide vahel oli väga tihe.
Viis laureaati saavad võimaluse osaleda 27.–29. mail 2025 ülemaailmsel teaduskommunikatsiooni konverentsil PCST (Public Communication of Science and Technology) Aberdeenis Šotimaal.
Samuti valisid teadusportaali Novaator toimetajad oma lemmikud teadusartikli kirjutajate seast. Kolme esile tõstetu hulka said Aljona Gineiko (Eesti kunstiakadeemia, „3D-printimine annab ajaloolistele materjalidele uue elu“), Valle-Rasmus Roots (Eesti muusika- ja teatriakadeemia, „Kuidas otsustab dirigent, mida oma kätega teha?“) ja Jaan Vihalemm (Tartu ülikool, „Bakterid saadavad e-romus leiduvad metallid uuele ringile“).
Konkursi finaali jõudis 16 doktoranti ja noorteadlast, kes esindasid kuut ülikooli või teadusasutust. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul.
Žüriisse kuulusid Mart Saarma, teleajakirjanik Heleri All, Inclusive Financial Technology Foundationi juhatuse liige Kristjan Järve, haridus- ja teadusministeeriumi teadus- ja arendustegevuse poliitika osakonna juhataja Katrin Kiisler, Tallink Grupi juht Paavo Nõgene, strateegia- ja juhtimisnõustaja ning innovatsiooniekspert Indrek Tammeaid ja Eesti noorte teaduste akadeemia president Toomas Vaimann.
Konkursi finaali jõudis 16 doktoranti ja noorteadlast, kes esindasid kuut ülikooli või teadusasutust. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul.
Reedesele finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid, koolitused esinemisoskuse treenimiseks ja praeguseks juba Novaatoris avaldatud populaarteaduslike artiklite kirjutamine.
Kõigi finalistidega saab tutvuda siin.
Galaõhtu otseülekanne on järelvaadatav akadeemia Youtube'i kanalis.
Finaalürituse fotod (pildistas Reti Kokk) leiab siit (galerii täieneb).
Konkursi korraldas Eesti teaduste akadeemia ja seda toetas mittetulundusühing Inclusive Financial Technology Foundation (InFTF). Kolme minuti loengute koostööpartner on Eesti rahvusringhääling.
Žürii lemmikud:
Aljona Gineiko on ehitusinsener ja Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse doktorant-nooremteadur. Magistrikraadi sai ta Tallinna tehnikakülikoolis keskkonnatehnika erialal. Üle kümne aasta pikkust ehitusinseneri töökogemust kasutab ta oma uurimustöös – testides purustavalt ja mitte-purustavalt ajaloolisi ehitusmaterjale, kasutades puitprügi 3D- printimiseks, propageerides ajalooliste ehitusmaterjalide omaduste väljaselgitamist enne nende äraviskamist. Ajalooliste materjalide säilitamist ja puitprügi ümbermõtestamist vaatleb Aljona läbi restaureerimistööde maksumuse prisma.
Liis Lutter on Eesti maaülikooli toiduteaduse doktorant. Oma doktoritöös uurib ta tööstuslike leivajuuretiste mikroobset kooslust. Doktorantuuri kõrvalt õpetab Liis tudengitele üld- ja toidumikrobioloogiat ning tootearendust. Lisaks töötab ta arendusjuhina teadusasutuses BioCC OÜ, kus juhib erinevaid toiduinnovatsiooniga seotud projekte. Alates bakalaureuseõpingutest on ta aktiivselt populariseerinud oma eriala ja teadust, tehes õpitubasid gümnasistidele. Vabal ajal meeldib Liisile lugeda ja avastada Eesti matkaradu.
Natjan-Naatan Seeba on Tallinna tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur ja tema teadustöö keskendub vererasvade ehk triglütseriidide lagundamise protsessi uurimisele. See teema paelub teda, kuna pärsitud vererasvade metabolism on seotud mitmete erinevate haigustega, sealhulgas ka südame-veresoonkonna haigustega, mis on tänapäeval väga aktuaalne teema. Kuna Natjan-Naatanit on lapsepõlvest saati huvitanud, mis protsessid inimese organismis toimuvad, on tal hea meel, et saab just biokeemia valdkonnas tööd teha. Vabal ajal meeldib talle teha sporti, laulda ja sõita mootorrattaga.
Indrek Seire valis oma ameti siis, kui ta oli 15-aastaselt Vodja spordilaagris murdnud reieluu ja teda opereeris Mustamäe haigla legendaarne kirurg dr Eldur Annus. Nüüdseks on Indrek ise 20-aastase kogemusega kirurg, kelle kireks on jämesoolevähk ja kõik sellega seonduv. Kirurgitööga paralleelselt on ta Tartu ülikooli doktorant ja oma teadustöös püüab leida vastust küsimusele, miks on Eesti soolevähi suremus kõrgem kui Euroopas keskmiselt. Tema eesmärgiks on luua üleriigiline soolevähi register, mis hoiaks järjepidevalt silma peal soolevähi ravil ja aitaks meie statistikat paremaks muuta.
Jaan Vihalemm on tööstusdoktorant Tartu ülikoolis ning teadur ettevõttes BiotaTec, kus arendab koos kolleegidega biotehnoloogiaid metallide eraldamiseks erinevatest jäätmetest. Kooli ja töö kõrvalt jääb tal aega käia jõusaalis, ujumas ja rattaga sõitmas. Uusi teadmisi ammutab Jaan inimestega kohtudes, podcaste kuulates ja raamatuid lugedes. Ta peab oluliseks rohelist eluviisi ja stoitsismi ning on alati avatud õppima uusi teadmisi ja tundeid. Jaan usub, et enesearengu teel ei tasu peatuda ning püüab motiveerida inimesi leidma energiat eneses ja võimalusi elus.