Eesti teaduste akadeemia juhatus valis kolm uut uurija-professorit aastateks 2025–2027.
Valituks said keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadur Gert Hütsi, Tallinna tehnikaülikooli kaasprofessor tenuuris ja biopolümeeride tehnoloogia labori juhataja Andres Krumme ning Tallinna ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang.
Gert Hütsi võtab oma uuringuga „Mustad augud kosmoloogias“ fookusesse ülimassiivsete mustade aukude tekke ja arengu, ürgsed mustad augud ning universumi suuremastaabilise struktuuri. Andres Krumme uurimistöö „Termoplastsed tselluloosi derivaadid kohalikust toormest: selle saamine ja rakendused“ pakub keskkonnasäästliku lahenduse tselluloosipõhise bioplasti tootmise laiendamiseks. Hannes Palangu uurimisprojekt „Maastikuline identiteet ja selle väljendumine keeles“ seab eesmärgiks välja selgitada, kuidas linnastumine ja linlik elustiil ühelt poolt ning aina inglisekeelsemaks muutuv argikultuur teiselt poolt on mõjutanud ja muutnud maastikuteemalist sõnavara, mõisteid ja mõistmist.
Konkursil osales 26 teadlast eri valdkondadest.
Uurija-professorite toetus on 70 000 eurot aastas. See ametikoht võimaldab teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel vähendada õppetöö ja administreerumisega seotud koormust ning rohkem keskenduda teadusuuringutele enda lemmikvaldkonnas. Kord aastas toimub uurija-professorite konverents, kus valitud teevad ülevaate oma möödunud aasta tööst.
Uurija-professori toetus seati sisse 2002. aastal. Kokku on sellele ametikohale valitud 24 teadlast. Neile lisanduvad veel kuus teadlast, kes on alates 2022. aastast valitud teemapõhisteks uurija-professoriteks. Kõigist uurija-professoritest on neli olnud valimise hetkel akadeemia liikmed ning veel seitse on hiljem valitud akadeemikuks.
Rohkem infot teaduste akadeemia veebilehel.