Eesti teaduste akadeemia kuulutab koostöös välisministeeriumiga välja konkursid kahe Arktika ja kahe Venemaa uuringutele keskenduva uurija-professuuri toetamiseks. Kandideerimine on avatud 12. juunini 2023.
Sihttoetuste eesmärk on toetada Eesti teadlaste osalemist Arktika uuringutes, kasvatada Eesti teadlaste Arktika ning Venemaa tundmist, võimekust osaleda olulistes kõrgetasemelistes rahvusvahelistes teadusuuringutes ning selgitada Arktika ja Venemaaga seonduvate probleemide olemust ja võimalikke lahedusi Eesti ühiskonnale.
„Eesti paikneb geograafiliselt Arktikale nii lähedal, et kõik, mis Arktikas toimub, mõjutab omakorda Eestit. Venemaal toimuvate protsesside lahtimõtestamine on saamas oluliseks osaks meie julgeolekuarhitektuuris. Vaid tippteadlaste rahvusvahelise koostöö kaudu neis valdkondades saame ehitada rahulikku ja kindlat tulevikku,“ sõnas Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere.
Välisministeeriumi globaalküsimuste asekantsler Märt Volmer lisas, et Eesti teadlaste kohalolu ja hea maine toetab riigi välispoliitiliste strateegiliste eesmärkide saavutamist Arktikas. Sama saab öelda Venemaa kohta. „Venemaa uuringud on Eestis alarahastuse tõttu kadumise äärel. Samas on Eesti julgeoleku seisukohast tegemist olulise valdkonnaga, milles vajame eksperte ning kindlust nende järelkasvu osas,“ märkis asekantsler Volmer.
Uurija-professuuri juhiks võib kandideerida omal alal tunnustatud teadlane, kellel on Eesti doktorikraad või sellele vastav välisriigi akadeemiline kraad ja kes on teinud teadustööd vähemalt kolme doktoritöö mahus vastavalt oma eriala spetsiifikale. Kandideerijalt eeldatakse jätkuvat rahvusvahelisel tasemel teadustööd ja edukat uurimistoetuste täitmist (vt nõudeid siit). Lisaks uurija-professorile peab uurimisrühmas olema vähemalt kaks liiget, kes võivad olla kas doktorandid, nooremteadurid, teadurid või vanemteadurid. Põhjendatud valiku korral võib uurimisrühma liige olla ka magistrant. Uurija-professuuri juht peab töötama Eestis positiivselt evalveeritud teadusasutuses.
Arktika uurija-professuuri toetus on 60 000 eurot, millest vähemalt 2/3 ulatuses kaetakse Arktika uuringutega tegeleva uurimisrühma ülesehitamisega seotud kulusid (sh tööjõukulud). Eelistatud on uurija-professori kandidaadid, kel juba on head koostöösuhted rahvusvaheliste Arktika uuringute asutuste ja teadlasrühmadega ning kel on sihttoetuse raames kavas valmistada ette ühine projektitaotlus uuringute jätkumiseks. 2022. aastal Arktika uurimise uurija-professuuri toetuse saanud töörühmad võivad 2023. aastal taotleda jätkutoetust.
Venemaa uuringute uurija-professuuri toetus on 45 000 eurot, millest vähemalt 50% ulatuses kaetakse Venemaa uuringutega tegeleva uurimisrühma ülesehitamisega seotud kulusid. Eelistatud on varasema Venemaa uuringute kogemusega kandidaadid.
Toetused määratakse üheks aastaks. Valitud kandidaadi, professuuri haldava Eesti ülikooli või teadusasutuse ja Eesti teaduste akadeemia vahel sõlmitakse kolmepoolne leping uurija-professuuri sihttoetuse maksmiseks.
Konkursil osaleda soovijatel tuleb täita osalusvorm hiljemalt 12. juunil 2023 aadressil https://ta-konkursid.ee.
Lähem info Arktika uurija-professuuri kohta siin: https://www.akadeemia.ee/akadeemia/uurija-professorid/arktika-uuringute-uurija-professuuride-konkurss/
Lähem info Venemaa uuringute uurija-professuuri kohta siin: https://www.akadeemia.ee/akadeemia/uurija-professorid/venemaa-uuringute-uurija-professuuri-konkurss-2023-2024/
Lisainfo: Siiri Jakobson, siiri.jakobson@akadeemia.ee