Eesti teaduste akadeemia teaduspärastlõuna (XIX): Euroopa tööstuse rohepööre: kriitilistest maavaradest rohetehnoloogiateni toimub 18. novembril 2021 kell 15:00–18:00 Kohtu 6 Toompeal.
Vastavalt kehtivatele regulatsioonidele on osalema oodatud vaid need, kes esitavad kroonviiruse vastu vaktsineerimise või COVID-19 läbipõdemise tõendi. Osalejate arv on piiratud, registreerumine lõppes 15. novembril.
Fookuses on rohepöörde tähendus tööstuse vaatekohast ja teaduse roll selle mõtestamisel ja toetamisel. Markeerime, mida tähendab rohepööre ettevõtlusele. Arutleme, kuidas saavutada läbimurre energia tootmisel ja energiakandjate rakendamisel, mis on dekarboniseerimine ja kas saame süsinikurikkaid tooteid Euroopa piiridel maksustada. Kõneleme maavarade ja eriti metallide suurenevast vajadusest ja Euroopa strateegilistest sõltuvustest. Püüame mõista, mida tähendab rohepööre ühiskonna arengule ja kuidas see võib inimesi mõjutada või isegi hirmutada.
KAVAS:
Peaettekanne: Maive Rute, Euroopa Komisjon
Sekundeerivad:
- Annely Akkermann, Riigikogu majanduskomisjon
- Dr Rutt Hints, Taltech: Lõplikud lõppematud maavarad
- akad Tiit Tammaru, Tartu ülikool: Kuidas mõõta pööret sidususe poole
- akad Enn Lust, Tartu ülikool: Teaduselt tootmisele
- prof Helen Sooväli-Sepping, Taltech: Rohepööre kui mõttemalli muutus
Edasi vestleme mõnusas vabas õhkkonnas selle üle, kuidas saaks Eesti panustada uute tööstusvõimsuste ülesehitamisse, olgu need akud, vesinikutehnoloogia, strateegilised maavarad, vaktsiinid, pooljuhid või pilvetehnoloogiad.
Teaduspärastlõuna toimumist toetatakse ELi Regionaalaarengu Fondi Teame+ programmist.